ΣΚΟΥΡΚΟΙ VS HALLIGATORS 38-63

Αρχικη Α2-Group 1 ΣΚΟΥΡΚΟΙ VS HALLIGATORS 38-63

Αγωνιστική: 13
Μετά το πρώτο ισορροπημένο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους νταμπλ σκορ 12-24 στη δεύτερη περίοδο, έφυγαν μπροστά με διψήφια διαφορά και δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους.

Τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του 1ου γκρουπ της Α2 του Γ’ Ομίλου κατέκτησαν οι Halligators μετά τη νίκη τους στο εξ’ αναβολής ντέρμπι με τους Σκούρκους. Οι «αλιγάτορες» επικράτησαν άνετα με 38-63 και άφησαν τους Σκούρκους στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Όπως δείχνει και το τελικό σκορ η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε εύκολη υπόθεση για τους Halligators. Μετά το πρώτο ισορροπημένο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους νταμπλ σκορ 12-24 στη δεύτερη περίοδο, έφυγαν μπροστά με διψήφια διαφορά και δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους.

Οι Σκούρκοι που ήταν πέντε και παρατάχθηκαν χωρίς αλλαγή στον πάγκο τους, δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν. Κράτησαν το προβάδισμα τους και στο δεύτερο ημίχρονο οι Halligators και έφτασαν άνετα στη νίκη, χωρίς να απειληθούν.

Για τους νικητές, 15 πόντους είχε ο Δημήτρης Μεταξάς, που είχε και επτά ριμπάουντ και επτά ασίστ. Από 12 πόντους πέτυχαν οι Δημήτρης Γιαννέλος και Δημήτρης Δημάδης, ενώ με 10 πόντους και με τρομερή επίδοση στα ριμπάουντ τελείωσε τον αγώνα ο Γιάννης Κροντήρας, που μάζεψε 23. Για τους ηττημένους, στους 13 πόντους ήταν οι Μαρίνος Ηρειώτης και Χρήστος Παπακωνσταντίνου.

Ο MVP

Ο Γιάννης Κροντήρας με 10 πόντους, 23 ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και δύο κλεψίματα ήταν ο κορυφαίος παίκτης των νικητών.

Ο παίκτης «κλειδί»

Ο Δημήτρης Δημάδης, με 12 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και τρεις ασίστ ήταν ο παίκτης «κλειδί» της αναμέτρησης.

Που κρίθηκε το ματς

Η αναμέτρηση κρίθηκε στο ξέσπασμα των φιλοξενουμένων στο δεύτερο δεκάλεπτο, που τους έδωσε διψήφιο ασφαλές προβάδισμα.