ΑΙΘΕΡΕΣ VS ATHENS BULLS 29-57

Αρχικη Α2-Group 1 ΑΙΘΕΡΕΣ VS ATHENS BULLS 29-57

Αγωνιστική: 13
Το τελικό 29-57 δείχνει την άνεση με την οποία οι «ταύροι» έφτασαν στην επικράτηση. Οι Αιθέρες έχοντας εξασφαλίσει την έβδομη θέση και έχοντας παραταχθεί με μόλις έξι παίκτες, δεν έδειξαν ιδιαίτερη διάθεση να κυνηγήσουν το ματς.

Πολύ εύκολα οι Athens Bulls πήραν το ροζ φύλλο απέναντι στους Αιθέρες στο εξ’ αναβολής ματς της 13ης αγωνιστικής του 1ου γκρουπ της Α2 του Γ’ ομίλου. Έτσι κατέκτησαν την έκτη θέση της βαθμολογίας και έχουν αρχίσει πλέον να σκέφτονται τα πλέι οφ, όπως άλλωστε και οι Αιθέρες παρά την ήττα τους.

Το τελικό 29-57 δείχνει την άνεση με την οποία οι «ταύροι» έφτασαν στην επικράτηση. Οι Αιθέρες έχοντας εξασφαλίσει την έβδομη θέση και έχοντας παραταχθεί με μόλις έξι παίκτες, δεν έδειξαν ιδιαίτερη διάθεση να κυνηγήσουν το ματς. Άλλωστε οι φιλοξενούμενοι τους «έκοψαν» από την αρχή κάθε ελπίδα, ξεκινώντας με νταμπλ σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο και έχοντας διψήφια διαφορά από το ημίχρονο. Κάπως έτσι το ματς εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία για τις δύο ομάδες,. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ταύροι» ήταν πάλι κυρίαρχοι και έφτασαν σε μία εύκολη νίκη.

Οι δύο ομάδες έκαναν από 15 λάθη, ωστόσο πιο εύστοχοι στην τελική προσπάθεια ήταν οι «ταύροι» που ήλεγξαν και τα ριμπάουντ και έπαιξαν ομαδικά με 20 ασίστ.

Ο Αλέξανδρος Σχοινάς με 14 πόντους ήταν ο πρώτος τους σκόρερ, ενώ στους 13 ήταν ο Θοδωρής Κουκούλης και στους 10 ο Κώστας Έξαρχος. Για τους Αιθέρες, ο Νίκος Νικολετσόπουλος έκανε πολύ καλό ματς με 14 πόντους.

Ο MVP

Ο Κώστας Έξαρχος ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα για τους νικητές. Πέτυχε 10 πόντους, είχε πέντε ριμπάουντ, τρεις ασίστ και ένα κλέψιμο.

Ο παίκτης «κλειδί»

Παίκτης «κλειδί» του αγώνα ήταν Θοδωρής Κουλούρης με 13 πόντους, δύο ασίστ, δύο κλεψίματα και τρία ριμπάουντ.

Που κρίθηκε το ματς

Η αναμέτρηση κρίθηκε από το τρίτο δεκάλεπτο που οι «ταύροι» πήραν μεγάλη διαφορά.