ΦΑΔΕΡΣ VS ΤΡΕΝΟ B.C. 51-52

Αρχικη Α2-Group 1 ΦΑΔΕΡΣ VS ΤΡΕΝΟ B.C. 51-52

Αγωνιστική: 13
Οι Φάδερς κράταγαν τη νίκη, όμως ο Δημητρίου οδηγήθηκε στη γραμμή των ελευθέρων βολών και με τεράστια ψυχραιμία ευστόχησε και στις δύο για να κάνει το 51-52 για το Τρένο.

Παραλίγο οι Φάδερς να βάλουν «φωτιά» στην κορυφή του πρωταθλήματος του 1ου γκρουπ της Α2 του Γ’ Ομίλου, αλλά το πρωτοπόρο Τρένο έσωσε την παρτίδα με βολές του Δημητρίου έξι δευτερόλεπτα πριν τη λήξη! Στο εξ’ αναβολής ματς της 13ης αγωνιστικής το Τρένο κατάφερε να αποδράσει με τους δύο βαθμούς κερδίζοντας με 51-52 και οι Φάδερς για ένα καλάθι έμειναν εκτός οκτάδα και πλέι οφ!

Πολύ κοντά σε μία σπουδαία νίκη έφτασαν οι Φάδερς αλλά δεν κατάφεραν να την πραγματοποιήσουν. Ηρωική προσπάθεια από τους γηπεδούχους που ήταν μόλις έξι, αλλά κόντραραν στα ίσια τους πρωτοπόρους. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά και άστοχα το πρώτο δεκάλεπτο. Με 6-5 προηγήθηκαν οι Φάδερς στην πρώτη περίοδο και μόλις οι δύο ομάδες άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματα τους στην επίθεση, το Τρένο προσπέρασε με τρεις. Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ.

Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, το σκορ ήταν 51-50. Οι Φάδερς κράταγαν τη νίκη, όμως ο Δημητρίου οδηγήθηκε στη γραμμή των ελευθέρων βολών και με τεράστια ψυχραιμία ευστόχησε και στις δύο για να κάνει το 51-52 για το Τρένο. Στην τελευταία επίθεση, που έκρινε ουσιαστικά το ματς, ο Διονυσιώτης, που έκανε γενικά τρομερή εμφάνιση, σούταρε δίποντο υπό καλές προϋποθέσεις αλλά αστόχησε και έτσι το Τρένο πανηγύρισε τη νίκη.

Για τους νικητές ο Αλέξανδρος Μάλαμας με 11 πόντους, εννιά ριμπάουντ και ο Θανάσης Δημητρίου με 12 πόντους, τρία ριμπάουντ, τρία κλεψίματα και δύο ασίστ, ήταν το δίδυμο που τους οδήγησαν στη νίκη. Για τους ηττημένους, Ο Δημήτρης Διονυσιώτης ήταν πραγματικά τρομερός με εννιά πόντους, 10 ασίστ και 21 ριμπάουντ!

Ο MVP

Ο Θανάσης Δημητρίου που πέτυχε τις δύο βολές στο τέλος που χάρισαν τη νίκη στην ομάδα του ήταν ο MVP του αγώνα.

Ο παίκτης «κλειδί»

Ο Αλέξανδρος Μάλαμας με 11 πόντους, εννιά ριμπάουντ, ένα κλέψιμο αποτέλεσε τον παίκτη «κλειδί» του ματς.

Που κρίθηκε το ματς

Η αναμέτρηση κρίθηκε στο χαμένο σουτ του Διονυσιώτη στην εκπνοή, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πάρει προβάδισμα έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος με βολές.