ΣΚΟΥΡΚΟΙ VS PEOPLE CAFE 38-36

Αρχικη Α2-Group 1 ΣΚΟΥΡΚΟΙ VS PEOPLE CAFE 38-36

Αγωνιστική: 12

Με 38-36 οι Σκούρκοι πήραν το ροζ φύλλο απέναντι στους People café σε εξ’ αναβολής ματς για τη 12η αγωνιστική του 1ου γκρουπ της Α2 του Γ’ ομίλου. Με αυτή τη νίκη τους βρίσκονται πλέον μόνοι τους στη δεύτερη θέση, αν και με ματς περισσότερο από τους Halligators.

Το παιχνίδι όπως δείχνει και το τελικό σκορ ήταν κακό ποιοτικά με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες και νευρικές. Λάθη δεν έγιναν πολλά, αλλά η αστοχία ήταν το κύριο χαρακτηριστικό, με τους νικητές Σκούρκους, να τελειώνουν χαρακτηριστικά με μόλις 19,5% στα δίποντα…

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες στο τέλος, με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα καλό σχετικά τελευταίο δεκάλεπτο. Αυτό ήταν που τους έδωσε τη νίκη, απέναντι στους People Café, που πάλεψαν μέχρι τη λήξη.

Στο 1:20 πριν το τέλος ο Παπακωνσταντίνου με δίποντο έκανε το 38-33. Άμεση απάντηση από τον Δεμενεοπουλο με τρίποντο και μείωσε στους δύο πόντους. Στην τελευταία επίθεση ο Κασνέσης αστόχησε σε δίποντο. Ο Παπακωνσταντίνου πήρε κρίσιμο αμυντικό ριμπάουντ και εκεί έληξε το ματς.

Ο Δημήτρης Μπούκας με 20 πόντους, ήταν ο κορυφαίος του αγώνα και ο μοναδικός που πέτυχε διψήφιο αριθμό πόντων. Σημείωσε άλλωστε παραπάνω από τους μισούς πόντους για την ομάδα του και ήταν αυτός που την οδήγησε στη νίκη. Από τους ηττημένους, ο Θοδωρής Εσκιντζής ήταν ο πρώτος σκόρερ με οκτώ πόντους ενώ είχε εννιά ριμπάουντ.

Ο MVP

Ο Δημήτρης Μπούκας ήταν αναμφίβολα ο παίκτης που έβγαλε από το επιθετικό αδιέξοδο τους Σκούρκους και τους οδήγησε στο ροζ φύλλο.

Ο παίκτης «κλειδί»

Με εννιά πόντους, δέκα ριμπάουντ, δύο ασίστ και δύο κλεψίματα, παίκτης «κλειδί» του αγώνα ήταν ο Χρήστος Παπακωνσταντίνου.

Που κρίθηκε το ματς

Η αναμέτρηση κρίθηκε στο τέλος, με τους Σκούρκους να βρίσκουν τα πατήματα τους επιθετικά στο τελευταίο δεκάλεπτο.